Zvolenský zámok1

Zvolenský zámok sa nachádza v juhozápadnej časti Zvolenskej kotliny, na vyvýšenine priamo v meste Zvolen (292 m n.m.). Zámokpostavený v druhej polovici 14. storočia (1370-1382), v 16., 17. a 18. storočí prestavaný.

Národná kultúrna pamiatka. Stavba na pôdoryse pravidelného obdĺžnika so štyrmi krídlami okolo ústredného dvora stojí na miernom návrší. Bola vybudovaná ako gotický poľovnícky zámok typu talianskych mestských palácov v rokoch 1370 – 1382 pre uhorského kráľa Ľudovíta I. (Veľkého) z rodu Anjouovcov. Neskôr, vzhľadom na hroziace nebezpečenstvo tureckých nájazdov, pristavali k zámku vonkajšie opevnenie, na ktorom uplatnili fortifikačné výdobytky talianskeho quattrocenta. Zámok bol viac ráz prestavaný, iba prízemie si dodnes zachovalo pôvodný gotický charakter. V 60. rokoch 20. storočia zámok renovovali podľa projektu arch. K. Chudomelku. Dochované fragmenty stredovekých nástenných malieb a architektonické priestorové hodnoty zámku tvoria pôsobivé ucelené prostredie pre expozície SNG

Zámok je v zachovalom stave, prístupný verejnosti v návštevných hodinách. V priestoroch hradu sú umiestnené expozície Slovenskej národej galérie.

Nádvorie zámku sa každoročne stáva dejiskom “Zvolenských hier zámockých”, ktoré sú spojené s inštaláciou výstav scénografie na druhom poschodí zámku.
Slovenská národná galéria organizuje prednášky o výtvarnom umení, vzdelávacie programy pre deti a mládež, poskytuje lektorský výklad, predaj katalógov, plagátov a pohľadníc.
Záujemcovia majú možnosť prenajať si historické priestory Kráľovskej sály, Stĺpovej siene a Rytierskej siene na rôzne príležitosti (koncerty, recitačné a spevácke súťaže, recepcie a. i.). Návštevníci sa môžu občerstviť v zámockej čajovni a palacinkárni.
Zámok ako jediný na Slovensku poskytuje výťah pre imobilné osoby.

Vstupné:

Dospelí 2,70 €
dospelí – Sphere card 2,30 €
rodinná vstupenka (2 dospelí + min. 1 dieťa) 5,40 €
študenti a študentky SŠ a VŠ, dôchodcovia, ZŤP 1,00 €
študenti a študentky SŠ a VŠ – Sphere card 0,90 €
žiaci a žiačky ZŠ 0,70 €
ITIC, ISIC, EURO 26 1,00 €
fotografovanie bez blesku a videa 2,00 €

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *