Vodopád Bystré

Vodopád Bystrého potoka (hovorovo aj vodopád Bystré alebo vodopád Bystrô) je národná prírodná pamiatka a chránený krajinný výtvor pod vrcholom sopečného pohoria sa vplyvom tektonickej poruchy a poklesom južnej časti stuhnutého andezitového prúdu vytvorila kolmá stena, po ktorej steká voda nachádzajúci sa v katastrálnom území mesta Hriňová.

Nachádza sa na území Slovenského stredohoria na území Poľany v hornej časti Bystrého potoka južne až juhovýchodne od Poľany (1 458 m) asi 8 km severne od Hriňovej, pod sedlom Priehybina vo výške 983 m n. m. (vrchol – miesto prepadu vody – vodopádu).
Vodopád je vysoký 23 metrov a patrí medzi najmohutnejšie vodopády na Slovensku. Vodopád je prepadom potoka Bystrá, ktorý je pravostranným prítokom Slatiny, prameniacim pod Poľanou. Priechod okolo vodopádu umožňujú rebríky a lano, a preto je potrebné zachovať opatrnosť.

Pre pohodlných návštevníkov je k vodopádu Bystré najbližšie od Chaty Poľana – asi 30 minút. Vedie k nemu turistická aj značka z Hriňovej. Zostupuje sa k nemu po železných rebríkoch, ktoré končia pri malom jazierku, kam celá masa vody dopadá. Ďalej už prúdi miernym tempom smerom do doliny.
Turisti chodia veľmi radiobdivovať tento krásny vodopád.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *