Veľký Kriváň

Veľký Kriváň (1 709 m n. m.) je najvyšší vrch pohoria Malá Fatra. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Krivánskej časti Malej Fatry, ktorá po ňom nesie svoje meno.

Tento lúčnatý vrch s vrcholom nad hornou hranicou rozšírenia kosodreviny je výborným vyhliadkovým bodom s kruhovým výhľadom. Susedí s vrchmi Pekelník (1 609 m n. m.) a Chleb (1 645,6 m n. m.), od ktorých ho oddeľujú sedlá Bublen (1 610 m n. m.) a Snilovské sedlo (1 524 m n. m.).
Južné, východné a západné svahy Veľkého Kriváňa sú lavinózne. Najkratší výstup na Veľký Kriváň vedie zo Snilovského sedla, do ktorého sa možno dostať spomínanou lanovkou. Odtiaľ je na vrchol, čo by kameňom dohodil – 185 výškových metrov, čo v teréne predstavuje necelú polhodinku pohodlnej chôdze spestrenej krásnymi výhľadmi na všetky svetové strany. Ortodoxní turisti zvyknú do sedla vystúpiť po zeleno značkovanej turistickej trase od Chaty Vrátna v Starej doline. Tento peší výstup trvá asi 6 ½ hod.

Z vrcholu Veľkého Kriváňa je krásny kruhový výhľad na všetky svetové strany. Dolu v hĺbke sa leskne dno Vrátnej uzavreté kamennou bránou Tiesňav. Zo západnej strany sa dvíha masív Sokolia, ktorým vedie zaujímavá hrebeňová trasa cez Baraniarky a Kraviarske až pod vrcholovú kupolu Veľkého Kriváňa. Východnú stranu Tiesňav stráži hradba Bobot a Poludňových skál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *