Údolie smrti - Dukliansky priesmyk

Údolie smrti je súčasť komplexu prírodného duklianskeho bojiska, ktoré sa nachádza medzi obcami Kapišová a Kružlová. V teréne tu je umiestnená tanková rota v útoku. Inštaláciu tvorí osem tankov, delá a ďalšie ľahšie zbrane z obdobia II. svetovej vojny.

Pozostatky sovietskej bojovej techniky z čias Karpatsko-duklianskej operácie sú spomienkou na udalosti z roku 1944. Cieľom tejto útočnej operácie bolo spojiť sovietske a československé vojská s povstalcami v SNP.

Neďaleko pamätníka, na ktorom sovietsky tank zdoláva nemecký tank, vstúpite do teritória takzvaného Údolia smrti. V tejto oblasti sa od 25. do 27. októbra 1944 odohrali najťažšie tankové boje sovietskych jednotiek po prekročení česko-slovenských hraníc. Každé dva roky tu okolo 200 komparzistov predvádza rekonštrukciu bojov z druhej svetovej vojny.

V tomto areáli je inštalovaných v prírode viac než 60 rozmerných exponátov sovietskej bojovej techniky, používanej pri bojoch v Duklianskom priesmyku. Okrem vojenskej techniky sú súčasťou prírodného múzea aj zrekonštruované bunkre, palebné postavenia či pozorovatelne.

Prístup k areálu je z hlavnej cesty zo Svidníka smerom na Poľsko, kde kúsok za mestom je odbočka smerom na Kružlovú. Táto dolina v Ondavskej vrchovine bola vytvorená potokom Svidničanka a svoje pomenovanie dostala podľa tankovej bitky uskutočnenej v údolí v rámci Karpatsko-duklianskej operácie. Jej prechod trvá peši približne 40 minút alebo niekoľko minút autom. Zaujímavosťou je, že po celej jej dĺžke nájdete rozostavanú zachovalú bojovú techniku z obdobia bojov a tiež podrobnú mapu bojov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *