Roháčske plesá

Roháčske plesá

Roháčske plesá je sústava plies v závere Roháčskej doliny pod Ostrým Roháčom, Plačlivým a Kopami. Hlavné štyri plesá sa nachádzajú v „terasách“ nad sebou, na zostupe cez Spálenú dolinu sa nachádza ďalšie, Opálové pliesko a nižšie Roháčsky vodopád. Plesá nemajú názvy, označujú sa len podľa polohy. Prvé, teda dolné je najväčšie. Horné alebo štvrté čítaj viac..

Chopok

Chopok

Chopok s 2023,6 m je tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier. Leží v ich hlavnom hrebeni, v geomorfologickom podcelku Ďumbierske Tatry medzi vrcholmi Dereše a Ďumbier. Na severe má strmé bralné steny členené žľabmi a piliermi, ktoré na severovýchode spadajú do kotla Lukovej doliny s morénovými usadeninami a jazierkom, na juhu má balvanové čítaj viac..

Lomnický štít

Lomnický štít

Lomnický štít je druhým najvyšším štítom Vysokých Tatier.  Lomnický štít patrí k najznámejším štítom Tatier. Z vrcholu, pripomínajúceho trojhrannú pyramídu prevyšujúcu okolie. Observatórium Lomnický štít nachádzajúce sa na vrchu štítu je najvyššie položené na Slovensku. Nachádzajú sa tu astronomické a meteorologické pracoviská SHMÚ, od roku aj 1957 televízna čítaj viac..

Veľký Kriváň

Veľký Kriváň

Veľký Kriváň (1 709 m n. m.) je najvyšší vrch pohoria Malá Fatra. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Krivánskej časti Malej Fatry, ktorá po ňom nesie svoje meno. Tento lúčnatý vrch s vrcholom nad hornou hranicou rozšírenia kosodreviny je výborným vyhliadkovým bodom s kruhovým výhľadom. Susedí s vrchmi Pekelník (1 609 m n. m.) a Chleb (1 645,6 m n. m.), od ktorých ho oddeľujú sedlá čítaj viac..