Drevený kostolík v Korejovciach

Drevený kostolík v Korejovciach

Chrám Ochrany Bohorodičky je cerkev východného obradu v obci Korejovce. Chrám bol postavený v roku 1761[1]. Od roku 1968 je národnou kultúrnou pamiatkou Slovenskej republiky. Romantický zrubový kostolík Ochrany Presvätej Bohorodičky v Korejovciach je jedným z najmenších slovenských drevených kostolíkov. Jeho typické šindľové cibuľky a kované trojramenné čítaj viac..

Drevený kostolík sv. Mikuláša

Drevený kostolík sv. Mikuláša

Chrám svätého Mikuláša  je drevená gréckokatolícka cerkev byzantského obradu v obci Bodružal v okrese Svidník v Prešovskom kraji. Cerkev je zasvätená svätému Mikulášovi Divotvorcovi, arcibiskupovi z Myry v Lýkii. Od 8. júla 2008 je chrám zapísaný do svetového zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Chrám je súčasťou jedinečného urbanistického celku na vyvýšenom mieste v centre obce. Okrem čítaj viac..

Vodná nádrž Starina

Vodná nádrž Starina

Vodárenská nádrž Starina sa nachádza v najvýchodnejšom cípe Slovenska, v severovýchodnej časti Zemplína na území okresu Snina. Zásobuje pitnou vodou takmer celé východné Slovensko. Je vybudovaná na hornom toku rieky Cirocha v Bukovských vrchoch, na území národného parku Poloniny. Voda preteká 130 kilometrovým potrubím až do Košíc. Je vybudovaná na čítaj viac..

Múzeum ukrajinskej kultúry

Múzeum ukrajinskej kultúry

Múzeum ukrajinskej kultúry je pobočka Slovenského národného múzea tvorená viacerými expozíciami v meste Svidník. Azda najznámejšou stálou expozíciou je skanzen ukrajinskej dediny. Ide o stálu expozíciu v prírode s takmer päťdesiatkou tradičných obydlí a hospodárskych stavieb a nástrojov. Umeleckohistorická expozícia dokumentuje rozvoj umeleckých čítaj viac..