Súľovský hrad

V Súľovských skalách na severozápadnom Slovensku môžu milovníci histórie obdivovať zvyšky zrúcaniny Súľovského hradu. Výlet na Súľovský hrad je jedným z nenáročných výletov, ktoré sú vhodné pre všetkých. Vychádzka začína pri chate Súľov tesne pred začiatkom obce s rovnomenným názvom. Často, hlavne cez víkend, tu vyberajú parkovné, preto v prípade, že sem prichádzate autom, je dobré zaparkovať ešte pred parkoviskom na poslednej zákrute tesne pod skalami.

Je tu aj zastávka autobusu a odbočka k chatám. Náučný chodník je staršieho dáta, takže tabule sú nie vždy v takom stave, že sa dá z nich čítať. Chodník zo začiatku ide dosť prudko hore, ale nie dlho.
Súľovský hrad, v historických prameňoch niekedy nazývaný aj Roháč, nemal väčší strategický význam. Bol to malý, pozorovací hrad so značným výškovým rozdielom jeho hornej a dolnej časti, ktoré boli spojené tunelovou chodbou, vytesanou do skaly. Slúžil na pozorovanie ciest a ako úkryt cenností okolitým zemanom a šľachte v čase vojenských udalostí.
Zo stavieb sa zachovali základy budov a stopy po trámoch a kotveniach klenby vysekané v skale a nepatrné zvyšky múrov s otvormi po oknách.V dolnom hrade je zachovalá časť paláca s rozhľadnou plošinou na jeho opornej skale, badateľný je aj vstup do hradu so strieľňou v skale a prekopaná skalná tiesňava pred vstupom do horného hradu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *