OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Štrbské Pleso je jedna z troch miestnych častí obce Štrba, v podhorí Vysokých Tatier Štrbské Pleso je významné centrum turizmu a zimných športov, najvyššie položená turisticko-liečebná osada, nachádzajúca sa vo Vysokých Tatrách.

Rozkladá sa na južnom brehu jazera Štrbské pleso v nadmorskej výške 1 346 m n. m. Do katastrálneho územia Štrbské Pleso patria osady Podbanské a Vyšné Hágy, osada Štrbské Pleso, podľa ktorej je toto katastrálne územie pomenované, bola rozhodnutím Najvyššieho súdu SR opäť pričlenená k obci Štrba.
Ide o najvyššie položenú turisticko-liečebnú osadu vo Vysokých Tatrách a stredisko vrcholového športu pre severské disciplíny. Najvyššie položená tatranská osada Štrbské Pleso ponúka na južných svahoch Predného Soliska vyše 7 kilometrov ľahkých a stredne ťažkých zjazdových tratí, ktoré s obľubou využívajú rodiny s deťmi a pokročilí lyžiari. Vysoké Tatry – Štrbské Pleso umožňuje svojím návštevníkom využívať služby požičovní lyží, snowboardov, ski – servisov a lyžiarskych škôl pre začiatočníkov.

Roku 1872 vyrástla na južnom brehu Štrbského plesa poľovnícka chatka zemepána Jozefa Szentiványiho a stala sa zárodkom neskoršieho turistického strediska Štrbské Pleso. Uhorský karpatský spolok dal r .1875 podnet k výstavbe turistickej ubytovne. K nej pribudli zakrátko aj ďalšie hotely a reštaurácie, kúpeľný dom a niekoľko viliek. Roku 1885 priznali osade charakter liečivých kúpeľov. Výstavbu za uhorského štátu dovŕšili r.1906 hotely Hviezdoslav a Kriváň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *