Juraj Jánošík socha

Každý kto prechádza cez Terchovú, musí si ju všimnúť. Každý kto príde do Terchovej, ide sa na ňu pozrieť. Socha Juraja Jánošíka je súčasťou pamätníka na najslávnejšieho rodáka z Terchovej – zbojníka Juraja Jánošíka. Socha bola odhalená pri príležitosti 300. výročia Jánošíkovho narodenia v roku 1988. Socha Jánošíka je umiestnená na Vŕškoch, pri ceste ktorá smeruje do Vrátnej.Autorom sochy je akademický sochár Ján Kulich. Socha meria 7 a pol metra a je vyrobená z oceľového plechu. Sochu Jánošíka odhalili pri príležitosti 300. výročia Jánošíkovho narodenia počas Jánošíkových dní v roku 1988. Odhaľovania sa zúčastnil aj vtedajší minister kultúry Miroslav Valek.
Prejav mal aj predseda MNV Stanislav Hanuliak. Juraj Jánošík alebo Juro Jánošík (* 25. január 1688, Terchová – † 17. marec 1713, Liptovský Mikuláš, obesený) bol slovenský zbojník a národná legenda.

Vyrástol v Terchovej na samote “u Jánošov” v rodine, ktorej meno sa opakovane vyskytovalo na zoznamoch poddaných porušujúcich vtedajšie zákony. Pokrstený bol v kostole Najsv. Trojice vo Varíne. Juraj Jánošík mal štyroch súrodencov. Troch mladších bratov Jána, Martina, Adama a staršiu sestru Barboru. Juraj Jánošík vstúpil do povstaleckého vojska Františka II. Rákociho na výzvu plukovníka Viliama Winklera koncom roku 1707 a pravdepodobne slúžil v pešom pluku. Po porážke v bitke pri Trenčíne slúžil v cisárskej armáde na Bytčianskom zámku. Zoznámil sa tam s väzneným vodcom zbojníckej družiny Tomášom Uhorčíkom, ktorému na jeseň roku 1710 zrejme pomohol ujsť a po ktorom roku 1711 prevzal vedenie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *