Sĺňava

Sĺňava je priehradné jazero na rieke Váh v blízkosti mesta Piešťany. Vodná nádrž sa rozprestiera v severnej časti Podunajskej nížiny pri úpätí Považského Inovca, medzi mestom Piešťany a obcou Drahovce, vo výške 162 m n. m.

Nádrž je súčasťou vodného diela Drahovce-Madunice. Vznikla prehradením rieky Váh haťou v Drahovciach. Vybudovaná bola medzi rokmi 1956 a 1959 na mieste mŕtvych ramien, lužných lesov a nivných lúk Váhu.
Od roku 1980 je jej časť od Krajinského mosta vyhlásená za chránenú študijnú plochu s výmerou 399 ha. Za svoje pomenovanie vďačí vysokému počtu slnečných dní v roku.
Milovníci vodných športov – vodného lyžovania, kanoistiky, veslárstva, windsurfingu a jachtárstva si prídu určite na svoje pri návšteve jazera Sĺňava.

Na vyhliadkovú plavbu sa môžete vydať loďou kotviacou pri Kolonádovom moste v Piešťanoch. Nadšenci rybárskeho športu ocenia hojný výskyt kaprov, šťúk a sumcov. Piešťany, ako samotné mesto, a aj blízke okolie, ponúka široké možnosti výletov. Okolo priehrady je vybudovaná dvanásťkilometrová asfaltová trasa po korunke hrádze pre peších aj cyklistov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *