rotunda svateho juraja v skalici

Rotunda svätého Juraja v Skalici je stavba postavená v ranorománskom štýle zrejme už v 11. storočí. Neskôr bola prestavaná vgotickom a barokovom štýle. Rotunda je symbolom SkaliceNachádza sa na okraji centra Skalice.

Neskôr bola prestavaná v gotickom a barokovom slohu. Horná časť rotundy plnila obrannú funkciu a spodná časť slúžila ako kaplnka. Z gotického obdobia sa v interiéri zachovali fragmenty nástenných malieb, zobrazujúce motív z legendy o sv. Jurajovi bojujúceho s drakom.

Je to najstaršia historicko-architektonická pamiatka v meste. Vybudovaná bola ako kostolík na hradisku. Rotunda plnila funkciu vlastníckeho kostolíka s malou plochou na pochovávanie. Je to centrálna kruhová stavba, rozšírená o podkovovitú apsidu, má barokovú kupolu s laternou, jej apsida s konchou zostali v pôvodnej románskej podobe. Na vonkajšej strane apsidy sú stopy po dvoch románskych oknách. Murivo sa skladá z menších pieskovcových kvádrov.

Rotunda býva v období 20. mája – 17. septembra zdarma prístupná verejnosti. Mimo sezóny je možné ju navštíviť na požiadanie v informačnej kancelárii za nízky poplatok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *