Richňavské jazerá

Jazerá Richňavské sa nachádzajú pri obci Štiavnické Bane, známe ako miesto na relax a vodné športy. Tieto jazerá sú však známe aj ako výborná rybárska lokalita v tomto okrese. Dve jazerá “Veľké” a “Malé” sú od seba oddelené len hrádzou. Prístup k jazerám je veľmi jednoduchý. Dá sa tam dostať bicyklom, autom a dokonca aj autobusom. Nachádzajú sa len 5 km juhozápadne od mesta Banská Štiavnica. Tieto jazerá pôvodom nie sú prírodné.

Vznikli v 18. storočí, keď bolo na tomto mieste rozšírené dolovanie v baniach. Voda sa používala na pohon čerpacích strojov v bani.

Voda v týchto jazerách je prevažne kaprová, ale dá sa tu chytiť aj šťuka. Každoročne sa tu v rámci zarybňovania dáva do jazier 700 kg kaprov a 80 kg pstruhov. Voda v jazerách je prevažne hlboká, takže stačí, ak budete stáť na brehu. Vynášanie sa tu veľmi nepoužíva z dôvodu dostatočnej hĺbky jazera už pri brehu. Na týchto jazerách musíte mať celozväzové kaprové povolenie alebo zvláštne povolenie. Miery na týchto jazerách sú trošku iné než inde.

Na jazerách je množstvo rekreantov, takže sa odporúča chytanie v skorých ranných hodinách. Jazerá vďaka svojej hĺbke sú aj známym miestom, kde sa stretávajú a potápači.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *