Považský hrad

Považský hrad sa nachádza na vápencovom brale vo výške 497 m. n. m. nad Považským Podhradím. Považský hrad bol postavený koncom 13. storočia ako odozva na vpád Tatárov na Slovensko a mal chrániť pod ním prechádzajúcu považskú cestu. Zrúcanina tohto hradu je známa aj pod názvom Bystrický hrad či hrad Bystrica. Považský hrad bol v auguste tohto roku slávnostne vyhlásený za jeden zo siedmych divov Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Považský hrad vznikol v 2. polovici 13. storočia na obranu krajiny a ako oporný bod pri brode cez Váh. Prvý raz sa však spomína v 14. storočí ako kráľovský hrad. Už v roku 1397 je v rukách poľského šľachtica Stibora zo Stiboríc, ktorý sídlil na hrade Beckov a hrad dostal od kráľa Žigmunda za verné služby korune. V roku 1458 dostal hrad od kráľa Matyáša Ladislav Podmanický.

V súčasnosti sú pomerne zachované časti múrov paláca, veží a opevnenia. Z Považského hradu je pekný výhľad na Považie a Strážovské Vrchy. Najľahšia cesta na hrad vedie z Považského Podhradia a trvá približne 20 minút. Majiteľom hradu je dnes Mesto Považská Bystrica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *