Oravská priehrada

Jedna z najčistejších slovenských riek je rieka Orava. Priehrada so svojimi brehmi a ostrovmi patrí k najvýznamnejším lokalitám výskytu vodných vtákov na Slovensku, leží na migračnej trase vodného a pri vode žijúceho vtáctva v cezhraničnej polohe pri hraniciach s Poľskom. Niekdajšie časté záplavy v jej blízkosti sa však stali dôvodom na myšlienky skrotenia tejto rieky a prišlo k vybudovaniu Oravskej priehrady.

Vodná nádrž Oravská priehrada je súčasťou vodného diela Orava vybudovaného na sútoku Bielej a Čiernej Oravy. Patrí medzi obľúbené turistické strediská.

Každoročne tu prichádzajú tisícky turistov. V lete je turistami najvyhľadávanejšia južná a západná časť priehrady. Na brehoch Oravskej priehrady je rekreačná oblasť s možnosťami kúpania, rybolovu, jachtingu, vodných bicyklov, člnkovania a surfingu. V lete vyhliadkové plavby loďou okolo ostrova. V zimných mesiacoch je v obdobiach silných mrazov využívaná nielen domácim obyvateľstvom na rozvíjanie zimných športov a na prechádzky po zamrznutej vodnej ploche. Súčasťou akumulačnej nádrže je aj vodná elektráreň s dvojicou kaplanových turbín, uvedená do prevádzky v roku 1953.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *