Orava

Orava (Oravský región cestovného ruchu) je jeden zo slovenských regiónov a regiónov cestovného ruchu. Územie regiónu Orava je zhruba totožné so slovenskou časťou bývalej Oravskej župy. Regionálnym, historickým a kultúrnym centrom Oravy je Dolný Kubín.

Orava sa rozprestiera v severozápadnej časti Slovenska v Žilinskom kraji. Leží tu jeho najsevernejší bod: Babia hora (obec Oravská Polhora) na štátnej hranici s Poľskom.

Územie regiónu sa vnútorne rozdeľuje na dve časti: Horná Orava – z nej sa ešte vyčleňuje jej severná časť a Biela Orava (región) a Dolná Orava.

Okrem povodia potoka Sestrč pri Malatinej celé územie Oravy odvodňuje rieka Orava. Umelé vodné plochy reprezentuje Oravská priehrada a Vyrovnávacia nádrž Tvrdošín. Z prírodných jazier sú to Roháčske plesá. Historickou a technickou zaujímavosťou sú tajchy.

V súčasnosti patrí Orava medzi priemerné až chudobnejšie regióny, a však s bohatými možnosťami v oblasti turistického ruchu. Patrí k najpríťažlivejším slovenským regiónom. Najväčšie pracovné možnosti sú v mestách Dolný Kubín, Nižná, Námestovo, Trstená, Tvrdošín.

Orava patrí spolu s Liptovom, Spišom a Gemerom k najpríťažlivejším slovenským turistickým regiónom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *