Oponický hrad

Zrúcaniny Oponického hradu stoja na lesnatom návrší výbežku pohoria Tribeč, na juhovýchod od obce Oponice o východnej časti pohoria Tribeč v CHKO Ponitrie, nad obcou Oponice 333 m.n.m. Pekná zrúcanina Oponického hradu z 13. storočia, ktorý vyhorel v roku 1645. Z relatívne veľkej stavby na vrcholku kopca je krásny výhľad na celé okolie.

Ľudská hašterivosť medzi Apponyiovcami spôsobila to, že zač. 17. stor. sa rozhodli, hrad opustiť a keďže sa nevedeli dohodnúť na užívaní spoločných častí hradu jednoducho ho ponechajú svojmu osudu. Ten chátral a stal sa v roku 1708 baštou povstaleckej armády Františka Rákocziho II. čím si podpísal rozsudok totálneho zániku. Po potlačení povstania cisárskou armádou bol spolu s ostatnými slovenskými hradmi zbúraný a odvtedy je v ruinách. Keď si kráľ Žigmund budoval v rokoch 1421 až 1434 opevnené sídlo.
Hrad dobyli a poškodili husitské vojská v roku 1430, hneď ho však opravili. Postupne sa dostával do rúk čoraz chudobnejších majiteľov, ktorí ho síce obnovovali v priebehu 16. a začiatku 17.storočia ako súčasť protitureckej obrany, ale s veľkými finančnými ťažkosťami. Vďaka týmto úpravám odolal tureckému náporu. Najvyššia veža, pôvodne vysunutá z malého hradného areálu sa v súčasnosti nezachovala. Obvodová hradba, ktorá obkolesuje hradné jadro, vytvára predhradie v podobe širšieho parkanu. Z nej je najzachovalejšia západná časť opevnenia s mohutnou nárožnou baštou.

Z Oponíc popri starom opustenom zámočku vyjdete do lesa a dostanete sa na turistickú cestu (zelená značka), ktorá vás dovedie priamo na hrad. Tento hrad je vhodný ny výlet s rodinou a s deťmi, seniorov a pre iné kategórie ľudí, hrad sa oplatí vidieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *