Mestký hrad v BB

Niekoľko starobylých budov v Banskej Bystrici kedysi tvorilo mestský hrad, ktorý dominuje metropole stredného Slovenska. Jeho úlohou bolo chrániť výnosy z ťažby medi a striebra a kráľovskú pokladnicu.

Mestský hrad vznikal postupne. Ako prvý začali v 13. storočí stavať farský kostol – neskororománsky Kostol Nanebovzatia Panny Márie, okolo ktorého v 15. storočí vyrástlo opevnenie. Prvotné zemné valy a palisády neskôr nahradili vysoké kamenné múry posilnené baštami a umelou vodnou priekopou. V 16. storočí si turecké nebezpečenstvo vynútilo ich spevnenie a doplnenie.
Z pôvodných hradieb sa zachovala asi štvrtina a zo štyroch bášt stoja tri: Farská, Banícka a Pisárska bašta. Areál mestského hradu tvorí okrem farského kostola a opevnenia mestského hradu aj Kostol sv. Kríža – Slovenský kostol z roku 1452 a barbakan s vežou. Bol vstupnou bránou do hradu vybavenou padacím mostom ponad vodnú priekopu. Súčasnú barokovú podobu barbakan nadobudol úpravami, ktoré si vynútil požiar v roku 1761. V roku 2005 – 2006 bol barbakan znovu rekonštruovaný.

Súčasťou hradu je aj neskorogotický Matejov dom z 15. storočia a pôvodne gotická, v súčasnosti renesančná Stará radnica – Praetórium, dnes sídlo Stredoslovenskej galérie, v ktorej sa pravidelne usporadúva bienále grafiky rôzne premenlivé výstavyPrístup je autom až k hradu – je v centre mesta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *