Synagóga Malacky

Malacká synagóga má bohatú históriu a vysokú architektonickú hodnotu. Je jednou z dominánt centra mesta. Bola postavená v maurskom slohu a zachovala sa bohatá ornamentálna štuka, ústredný prvok – archa i výklenok na uloženie zvitkov tóry. Pre svoju hodnotu bola synagóga zaradená do projektu Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva.

Synagóga, ktorá je jednou z najkrajších na Slovensku, je pozoruhodnou pamiatkou na židovskú komunitu v Malackách. Postavili ju v roku 1900 podľa plánov viedenského architekta Wilhelma Stiassneho (1842-1910) na mieste požiarom zničenej synagógy z roku 1887. Pôvodná synagóga postavená podľa plánov architekta Stiassneho vyhorela v roku 1899.

Budova v typickom maurskom štýle s dvoma vežami, podkovovitými oblúkmi a typickými žlto-červenými pásmi je najexotickejšou stavbou v meste. Dnes patrí objekt bývalej synagógy mestu a slúži ako základná umelecká škola. Do interiéru vstavali podlažie, dolná časť modlitebne slúži ako dielňa, v hornej je koncertná miestnosť. Zachovalo sa tu pomerne dosť autentických architektonických prvkov – svätostánok, liatinové stĺpy a pozoruhodný drevený kazetový strop. Pôvodne stála synagóga v typickej mestskej zástavbe, kde žilo pred druhou svetovou vojnou mnoho príslušníkov židovskej komunity. V povojnovom období boli tieto domy zbúrané.

Interiér synagógy je prístupný so sprievodcom a prehliadku si je potrebné objednať aspoň deň vopred.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *