Lučánský vodopád

Lúčanský vodopád je jedným z najkrajších slovenských vodopádov. Patrí medzi päť vodopádov, ktoré sú vyhlásené za národné prírodné pamiatky. V strede obce, pod kostolom Povýšenia Sv. Kríža, všetkých návštevníkov očarí pohľad na 13m vysoký kaskádový vodopád Lúčanky, padajúci do jazierka z okraja travertínovej terasy. Podobné obrazy sa nám väčšinou naskytnú niekde vysoko v horách, ďaleko od ľudských príbytkov.

Lúčanský vodopád je však výnimkou, tento prírodný unikát je možné vidieť priamo v centre obce. Zvuk padajúcej vody, niekedy len jemné zurčanie, inokedy mocný hukot vody, prinúti každého návštevníka, aby aspoň na chvíľu zastal a započúval sa do tejto nebeskej vodnej hudby.
V každom ročnom období sa nám vodopád ukazuje v inej podobe, a keďže nikdy nezamŕza (vďaka teplým prameňom z kúpeľov, ktoré do neho pritekajú), môžeme ho obdivovať po celý rok. Kolmá stena vodopádu je výsledkom prebiehajúcej spätnej erózie. Dopadajúce vody pôsobia tak, že sa odlamujú celé lavice travertínov a prehlbuje sa dno vodopádu. Lúčanský vodopád je Národnou prírodnou pamiatkou od roku 1974 na rozlohe 0,94 ha. Boli tu nájdené vzácne paleontologické a archeologické nálezy.

Pod vodopádom je menšie jazierko, často v ňom možno uvidieť divé kačky. Dobre pozorovateľný odspodu, zboku i zvrchu. Krásny v každom ročnom období. Najmohutnejší je na jar, keď sa na okolitých kopcoch topí sneh, alebo po väčších dažďoch. Neďaleko vodopádu sa nachádza aj ďalšia zaujmavá atrakcia – Lúčanské travertíny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *