Lomnický štít

Lomnický štít je druhým najvyšším štítom Vysokých Tatier.  Lomnický štít patrí k najznámejším štítom Tatier. Z vrcholu, pripomínajúceho trojhrannú pyramídu prevyšujúcu okolie.

Observatórium Lomnický štít nachádzajúce sa na vrchu štítu je najvyššie položené na Slovensku. Nachádzajú sa tu astronomické a meteorologické pracoviská SHMÚ, od roku aj 1957 televízna retranslačná stanica.
Vedie naň visutá Lanovka Tatranská Lomnica–Lomnický štít.   Od r. 1940 je prístupný lanovkou z Tatranskej Lomnice, čím sa stal najfrekventovanejším Tatranským vrcholom.

Zo štítu je nádherný výhľad na okolité štíty a podhorie. Malá a Veľká Studená dolina, po Tatranskej magistrále smerom k Doline Zeleného plesa Veľká Svišťovka, Dolina Piatich Spišských plies, Veľká Zmrzlá dolina, Skalnatá dolina, Medená kotlinka, Skalnaté pleso, Jahňací štít,Kežmarský štít, Pyšný štít, Skalnatá chata, Téryho chata, Zamkovského chata.

Po prvýkrát dosiahol z Medených lávok vrchol Lomnického štítu obuvník a amatérsky baník Jakub Fábry (v období rokov 1760-1790). Prvý zaznamenaný turistický výstup vykonal 16. augusta 1793 z Malej Studenej doliny anglický lekár, prírodovedec a cestovateľ Robert Townsonpočas svojej cesty po krajinách Rakúskej monarchie.

Ponúkame Vám jedinečnú možnosť stráviť noc v najvyššie položenom apartmáne v strednej Európe na Lomnickom štíte 2 634 m n. m. s nádherným výhľadom na končiare Vysokých Tatier, okolitú prírodu a nočnú oblohu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *