Liptovský hrad

Liptovský hrad je ruina hradu na Liptove, na hranici okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok. Zvyšky niekdajšieho hradu stoja na vrchu Sestrč (999,9 m n. m.) v Chočských vrchoch, vypínajú sa nad obcami Kalameny a Bukovina. Bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených v strednej Európe.

Hrad je prvýkrát písomne doložený roku 1262, dal ho postaviť kráľ Belo IV. na mieste zaniknutého hradiska z 1. storočia pred Kr. Plnil obrannú funkciu. Bol viackrát zničený a následne rozširovaný (13. a 14. storočie), od roku 1340 bol sídlom Liptovskej župy. V rokoch1431 – 1434 bol obsadený husitskými vojskami, v roku 1454 prešiel do vlastníctva Pongráca, ktorý zrenovoval obytnú časť a hrad posilnil predsunutou parkánovou hradbou. Po potlačení protikráľovského sprisahania v roku 1471 hrad dobyl kráľ Matej Korvín a nechal ho úplne zničiť. Dochovala sa z neho len časť múra pod previsom zatrávnenej zeminy.

Archeologický výskum hradu je zaujímavý tým, že odkryl dispozičný typ gotického hradu. Na rozdiel od iných hradov, existoval len vyše dvesto rokov a nebol neskôr nákladne prestavaný a opevnený. Jadro hradu v 13.storočí tvorili stavby situované na najvyššej časti terénnej terasy. Bola to obytná veža, cisterna a malé nádvorie.

Základy budov sú konzervované a ich urbanistická skladba je dobre badateľná. Významné nálezy, objavené pri archeologickom výskume, sú uložené v Liptovskom múzeu v Ružomberku.

Z odlesnenej vrcholovej plošiny je vynikajúci výhľad na celú Liptovskú kotlinu s vodnou nádržou Liptovská Mara.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *