Kúpele Brusno

Kúpele Brusno ležia  v údolí Slovenského Rudohoria na severovýchod od Banskej Bystrice, na severných svahoch Vepra, v ústí doliny zvanej Peklo, v nadmorskej výške 424m.

Najväčšou pýchou  našich kúpeľov je čistý vzduch, nerušené ticho, krásna okolitá príroda, v ktorej človek zabudne na každodenné starosti a naplno si užije chvíle pokoja a oddychu. Z kúpeľov je pekný výhľad nielen na okolité hory, ale aj na končiare Nízkych Tatier, hlavne na  dominantnú Prašivú s najvyšším vrchom Veľká Chochuľa v nadmorskej výške 1 753m.

Prírodným liečebným prostriedkom v kúpeľoch je prírodná liečivá voda. Vyvierajú tu minerálne pramene stredne mineralizovaných, uhličitých, síranovo-hydrogénuhličitanových, vápenato-horečnato-sodných,  slabo kyslých, studených, hypotonických minerálnych vôd.

Každoročne sú organizované jarmoky, kde ponúkajú výrobky starých remesiel. Výnimočnú atmosféru majú Majstrovstvá sveta vo varení halušiek v Tureckej.  Pre návštevníkov s deťmi je atraktívna jazda Čiernohronskou železničkou s parnou lokomotívou na zrekonštruovanej 25 km dlhej trati Chvatimech – Čierny Balog. Vo folklórnom duchu sú  organizované výlety na Horehronské dni spevu a tanca do Brezna, Heľpy… V okolí kúpeľov sa nachádza ešte množstvo krás či už  v podzemí v podobe jaskýň, ale  i historické hrady a zámky a príroda, ktorá je neopísateľne krásna v každom ročnom období.Každoročne sú organizované jarmoky, kde ponúkajú výrobky starých remesiel. Výnimočnú atmosféru majú Majstrovstvá sveta vo varení halušiek v Tureckej.  Pre návštevníkov s deťmi je atraktívna jazda Čiernohronskou železničkou s parnou lokomotívou na zrekonštruovanej 25 km dlhej trati Chvatimech – Čierny Balog. Vo folklórnom duchu sú  organizované výlety na Horehronské dni spevu a tanca do Brezna, Heľpy… V okolí kúpeľov sa nachádza ešte množstvo krás či už  v podzemí v podobe jaskýň, ale  i historické hrady a zámky a príroda, ktorá je neopísateľne krásna v každom ročnom období.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *