Králický vodopád

V Králickej tiesňave si Farebný potok pomedzi skalné bralá v dolomitoch vymodeloval cestičku, ktorej súčasťou je aj nádherný úkaz, Králický vodopád. K vodopádu vedie viditeľne turisticky vyznačený chodníček doplnený niekoľkými informačnými tabuľkami. Králický vodopád sa nachádza v nadmorskej výške 650 metrov a spadá do hĺbky sedem metrov.

Je to najväčší vodopád v okolí Banskej Bystrice. V jeho blízkosti sa nachádza aj prístrešok s verejným ohniskom, ku ktorému je prístup aj pre motorové vozidlo. Tento 7 metrov dlhý vodný had sa dá obzrieť aj zospodu keď zídete z chodníka. Pod vodopádom sa vytvorilo aj menšie jazierko.
Poloha celej tiesňavy pod korunami stromov môže byť ideálnym riešením pre tých, ktorí neobľubujú letné horúčavy a ležanie na kúpalisku. Kombinácia chládku lesa a možnosti ovlažiť sa vo Farebnom potoku vytvára veľmi dobré podmienky na strávenie aktívneho dňa aj počas horúcich dní. A okrem iného si možno uvedomíte, aké krásne a málo známe prírodné atrakcie sú vôkol nášho mesta. V letných mesiacoch je známou a výbornou zážitkovou atrakciou pre mladých lezcov, ktorí navlečení v celej svojej lezeckej výbave, bosými nohami zlaňujú sviežu vodu Králického vodopádu. Králická tiesňava je chránená prírodná pamiatka na rozlohe 20,89 ha od roku 1993.

Okrem vodopádu sa v blízkosti obce Králiky nachádza aj Jazierková a Puklinová jaskyňa. Výlet k vodopádu možno spojiť je nenáročnou prechádzkou v krásnej prírode Králickej tiesňavy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *