Kostol v Čeríne

Kostolík pochádza zo začiatku 14. storočia. Dal ho postaviť Pavol z Krtíša, ktorý bol synom Madáča. Typologicky sa zhoduje s okolitými sakrálnymi stavbami v Ponikách a Hornej Mičinej z rovnakého obdobia.

Koncom 14. storočia bola svätyňa kostola vyzdobená nástennými maľbami. Menšie stavebné úpravy na kostole prebehli aj v 15. storočí. Na začiatku 16. storočia bol v lodi kostola osadený maľovaný strop. V renesancii sa v areály kostola vystavala drevená zvonica, ktorá je dnes obnovená.

Niekedy v 18. storočí pribudla na západnej strane lode drevená maľovaná tribúna. Z tohto obdobia pochádza aj barokový hlavný oltár (datovaný do roku 1744), ktorý je umiestnený vo svätyni. Drevený gotický oltár z roku 1483 so vzácnymi tabuľovými obrazmi previezli v roku 1885 do Budapešti. Vznikol v dielni Majstra z Kremnice.

Kostol bol počas druhej svetovej vojny dosť poškodený, zasiahla ho minometná paľba a utrpeli hlavne fresky na južnej stene presbytéria. Dnes už stratené fresky je vidieť ešte na starých fotkách urobených pred vojnou.

Celkové reštaurovanie malieb bolo dokončené až v roku 1975. V roku 2007 bola obnovená drevená empora v lodi kostola. Kostol patrí čerínskej farnosti Rímskokatolíckej cirkvi. Je udržiavaný a v pomerne dobrom stave. V roku 2009 sa začalo s opravou strechy, na ktorej treba vymeniť šindle.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *