SONY DSC

Kežmarský zámok alebo aj Kežmarský mestský hrad stojí pod Zámockým kopcom na východnom okraji mesta Kežmarok. Jeho expozície a muzeálne zbierky sú sprístupnené verejnosti.

Pôvodný gotický zámok vznikol na mieste kláštora v na prelome 14. a 15. storočia. Neskôr prešiel viacerými renesančnými a barokovými prestavbami. Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1447, z čias, keď tu bola Jiskrova posádka. Dlhoročnými majiteľmi hradu bola rodina Thököly. Taktiež boli vlastníkmi rodina Lasky a Rueber.
Na nádvorí hradu sú základy neskororománskeho kostola z 13. stor. Z 15. stor. pochádzajú gotické prvky niektorých traktov hradu, ktorý bol renesančne, barokovo a klasicisticky upravovaný. Cenným pamiatkovým objektom je ranobaroková kaplnka. Hrad v roku 1787 vyhorel, jeho pamiatková obnova sa začala začiatkom 20. stor. Hrad tvorí rozsiahla budova obdĺžnikového tvaru s veľkým nádvorím uprostred. Na okrajoch sú veže. Hrad je zreštaurovaný, zachovalý, návštevníci môžu absolvovať prehliadku aj so sprievodcom.

Mestský zámok v Kežmarku je veľmi zachovalé historické miesto, pri prehliadke uvidíte okrem jeho exteriéru aj interiér, v ktorom sa nachádza aj expozícia múzea.

 


Zväčšiť mapu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *