Dóm sv. Alžbety pred ukončením rekonštrukcie interiéru.

Košice, 15. október 2014.
Foto: Ivan Fleischer

Dóm svätej Alžbety sa nachádza v centre mesta Košice, na mieste bývalého kostola z 11. storočia zasvätenému sv. Michalovi a neskôr sv. Alžbete. Tento kostol však v roku 1380 vyhorel a tak bol na jeho mieste postavený nový okázalý chrám. Je to najväčší kostol na Slovensku s rozlohou 1200m2 s kapacitou viac ako 5000 miest. Zároveň je to najvýchodnejšia gotická katedrála Európy.

Súbor pamiatok, ktoré sú súčasťou areálu košického Dómu sv. Alžbety, vznikal uprostred námestia od 14. storočia. Rozsiahlu katedrálu, ktorú stavali pod vedením známych majstrov, dostavali do dnešného rozsahu okolo r. 1508. Opravy a prestavbu na 5-loďový chrám v 2. polovici 19. storočia podnietil zlý stavebnotechnický stav pamiatky po viacerých prírodných katastrofách a zvýšená pozornosť o najvýznamnejšie stavebné pamiatky krajiny. V interiéri 5-loďového halového priestoru je najzaujímavejším prvkom hlavný krídlový oltár z poslednej štvrtiny 15. storočia. S 48 tabuľovými maľbami je rozsahom najväčším v Európe. K areálu patrí pohrebná kaplnka svätého Michala. Postavili ju južne od dómu koncom 14. storočia. Voľne stojacu stredovekú zvonicu – Urbanovu vežu – prestavali v renesančnom duchu v r. 1628.

V bezprostrednej blízkosti katedrály sa nachádza aj Kaplnka sv. Michala ocenená cenou Fénix za komplexnú, technologicky a časovo náročnú obnovu a Urbanova veža, ktorá plní funkciu zvonice Dómu.

Dóm sv. Alžbety pred ukončením rekonštrukcie interiéru. Košice, 15. október 2014. Foto: Ivan Fleischer
Dóm sv. Alžbety pred ukončením rekonštrukcie interiéru.
Košice, 15. október 2014.
Foto: Ivan Fleischer

Kráľovské schodisko vnútri Dómu. Jedno z piatich dvojitých, točitých, gotických schodísk v Európe. (Za ďalšími by ste museli ísť do Grazu, Šegešváru, Kluži či do Prahy.) Výstup po týchto schodoch nie je fyzicky náročný a za pár minút oceníte dômyselnosť gotických staviteľov. Z kráľovského balkóna je nádherný výhľad na celú strednú časť Dómu i na krásnu len teraz zrekonštruovanú secesnú fresku naproti. Ocitnete sa na mieste, kde sa zrejme vystavovala najsvätejšia Svätá krv

Celokovový oltár je údajne jediný v Európe. Až kým sa človek nedotkne, neuverí, že tento vysoký bočný oltár svätého Kríža je odliaty zo železa. V r. 1931 ho posvätili na pamiatku obetí 1. svetovej vojny. Je vraj odliaty zo zbraní použitých v tejto vojne.

Najkrajší výhľad na Košice je z Dómskej veže. Počas výstupu uvidíte hodinový stroj i zvony, na ktorých mladý košický zvonár zvonieva každú nedeľu. Ručné zvonenie na Slovensku je kandidátom na zápis do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Sväté omše v latinčine. Každú nedeľu o 9:00 v stredovekom interiéri kňaz slúži bohoslužbu obety v jazyku stredovekej Európy. Zbor Gregoriana spieva zakaždým iné barokové i renesančné piesne. V mysli i srdciach sa takto môžete posunúť o pár storočí dozadu a/alebo zjednotiť s veriacimi celého sveta prostredníctvom univerzálneho jazyka rímskokatolíckej cirkvi.

Farnosť: http://www.dom.rimkat.sk/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *