Kamenický hrad

Kamenický hrad je zrúcanina hradu nad obcou Kamenica, ležiacou na severozápad od terajšieho okresného historického mest a Sabinov, na vápencovom brale (725 m n. m.), v pohorí Čergov. Na východnej strane bol hrad oddelený od sedla priekopou vytesanou do hradnej skaly. Najstaršia časť hradu bola postavená na západnej časti hradného brala.

Hrad, ktorý od 13. storočia a ešte asi pred 450 rokmi bol centrom diania spoločenských a historických udalostí hornošarišského regiónu v tejto oblasti, je dnes ruinou. O jeho zachovanie sa stará Občianske združenie Kamenná veža.

Kamenický hrad dal podľa dochovaných písomností postaviť v prvej polovici 13. storočia Dietrich – gróf  spišských Sasov (okolo roku 1248). Okolie hradu bolo kráľovským poľovným revírom a je dosť možné že, existoval ako miesto kde sa po poľovačke kráľ uchýlil. Bohužiaľ nejestvujú žiadne priame zmienky o hrade. V donačnej listine z roku 1270, sa spomína územie pod hradom Kamenica. V tomto období kráľ Štefan V.
daroval toto územie šľachticom, Dietrichovým synom.

Mimochodom oblasť prameňov je pomerne vysoko, asi na úrovni valu sa doteraz nachádza studnička a pomerne aktívne pramene, takže pri dôkladnom utajení “”vodovodu”” nemusel mať hrad problémy s prísunom čerstvej vody a keby nie, nemusela byť hlboká ani možná studňa. Na určenie polôh stavieb je potrebný archeologický a stavebno-historický výskum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *