Jasenovský hrad

Jasenovský hrad je zrúcanina hradu na zalesnenom chrbte Humenských vrchov zhruba 4 km na juh od Humenného (392 m n. m.).

Hrad vznikol po vpáde Tatárov v 13. storočí. Mal strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever. V listinách sa prvýkrát spomína v roku 1328, resp. 1330 ako castrum Jezenew. Horný hrad pozostával z paláca, štvorhrannej veže a kamenných hradieb. Postavili ho začiatkom 14. storočia. V prvej tretine 15. storočia hrad opevnili. Ďalšia stavebná činnosť na prelome 15. a16. storočia súvisela s tureckým nebezpečenstvom, keď postavili niekoľko delových bášt so strieľňami, najmä na západnej a juhozápadnej strane. Pri vstupnej bráne, vedúcej na prvé nádvorie, postavili taktiež baštu.

 

Zo stredovekého hradu sa zachovali predovšetkým murivá paláca a šijovej veže a v interiéri objektu nepatrné zvyšky renesančných klenieb. Kamenné múry členia nepravidelné otvory okien, dnes už bez orámovania. Z pôvodných architektonických detailov sa zachovalo gotické kruhové okienko s bohato riešeným profilovaným ostením. Vstupná polkruhová renesančná brána vedie na prvé nádvorie. Dnes je hrad veľmi zarastený, čo veľmi uberá na jeho hodnote. Ak si chcete pozrieť nielen zachovalé výpadové bránky do renesančného opevnenia, ale aj vnútorný hrad, choďte skoro na jar, podarí sa vám možno aj pár fotografií. Hrad by si zaslúžil dôkladné očistenie od stromov a náletových drevín, ktoré znemožňujú pohyb po areáli a rozrušujú poškodené murivá.

Prístup k zrúcanine hradu vedie od zástavky ŽSR Humenné na hrad cesta, ktorá trvá 75 minút a z obce Jasenov tou istou značkou 45 minút.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *