Hričovský hrad

Hričovský hrad je hrad na kopci nad Hričovským Podhradím. Na západ od Žiliny, na severnom okraji Strážovskej vrchoviny na najsevernejšom výbežku súľovských vrchov asi 1,5 km južne od obce Hričov ležia ruiny Hričovského hradu v nadmorskej výške 507 m n.m.. Jedná sa o zrúcaniny gotického hradu z 13. storočia, ktorý spustol v 17. storočí. Hričov patrí rozlohou k najmenším slovenským hradom.
Najstarší údaj o Hričove je z roku 1208, keď sa spomína ako prediálny majetok nitrianskeho biskupstva. Nasledujúci známy dokument svedčí o tom, že kráľ Belo IV. daroval v roku 1254 Hričovský hrad a k nemu patriace majetky magistrovi Tolušovi, synovi Farkaša. Keď magister Toluš zomrel, hrad spomínaný ako „castrum Hrichou“ i s príslušenstvom dostal roku 1265 Mikuláš, vnuk prepošta zo župy Fejér, pochádzajúci z rodiny Beychovcov. Z Hričovského hradu je možné pokračovať ďalej smerom na Súľov vrátane hradu Súľov. Na hrad bol v lete 2013 vybudovaný z podnetu Združenia priateľov Hričovského hradu náučný chodník, ktorý pozostáva z 20. drevených vyrezávaných tabúľ a dvojice altánkov. Hrad je posadený do malebnej prírody Súľovských vrchov.
Na hrad je prístup z obce Hričovské Podhradie smerom na Roháč alebo Bradu. Náučný chodník začína v centre Hričovského Podhradia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *