Hrad Šomoška

Hrad Šomoška je zrúcanina hradu sa nachádza asi 10 km južne od Fiľakova, v bezprostrednej blízkosti slovensko – maďarskej štátnej hranice. Pomenovaný je podľa maďarskej obce Somoskő, nad ktorou sa vypína.

Hrad založili koncom 13. alebo začiatkom 14. storočia po vpáde tatárov. Bol stavaný z čadičových kvádrov, ktoré boli ťažené priamo na hradnom kopci. Po potlačení Rákocziho povstavnia začal postupne chátrať a na začiatku 19. storočia zhorela jeho posledná veža po zásahu bleskom.
Hrad zachránila až rozsiahla konzervácia a čiastočná rekonštrukcia začatá v roku 1972. Po porážke povstania Františka II. Rákocziho, ktorého vojská hrad v roku 1703 dobyli bol cisárskym vojskom zbúraný. Odvtedy sa nachádzal v ruinách.

Podoba pôvodného hradu nie je zrejmá. Podľa predpokladov ho pôvodne tvorila malá bezvežová dispozícia, približne trojuholníkového pôdorysu. Neskôr v stredoveku sa rozrástol o gotický palác na východe a tiež o vstupnú vežu. Zásadná prestavba prebehla v 16. storočí, keď bol rozšírený o dve delové bašty, barbakan a dve budovy na severnej a južnej strane. Interiéry boli vybavená tesanými tvarovanými článkami. Najmladším doplnkom bol zrejme vysunutý polygonálny bastión.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *