Pajštún

Hrad Pajštún sa nachádza na juhozápadnej strane pohoria Malé Karpaty, na kopci (486 m n.m.) nad obcou Borinka. Zrúcaniny hradu z 13. storočia, v roku 1810 ho napoleonskí vojaci vyhodili do vzduchu.

Z hradu sa zachovala značná časť múrov. Typické sú maskaróny vpravo nad vstupnou bránou. Hrad Pajštún patril do sústavy pohraničných kráľovských hradov, ktoré vznikali od 13. storočia na ochranu severozápadnej hranice Uhorska. Bol postavený na skalnom brale, ktoré poskytovalo dobrý rozhľad na Záhorie.
Podľa neoverených údajov založila hrad už začiatkom 13. storočia česká kráľovná Konštancia – dcéra uhorského kráľa Bela III. Iné zdroje vravia, že hrad vystavali pravdepodobne v poslednej tretine 13. storočia po násilnom zániku neďalekého Dračieho hrádku. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1273.

Prústup na hrad je z obce Borinka, od kostola vedie červená turistická červená značka až k zrúcaninám hradu. Zaparkovať možno neďaleko kostola, pred hostincom “Pod Pajštúnom”. Cesta vedie okolo hostinca, krátko cez obec, potom poľnou cestou a lesným chodníkom. Z Pajštúna sa možno žltou turistickou zelenou značkou dostať k zrúcaninám Dračieho hrádku alebo opačným smerom ku kaštieľu v Stupave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *