Divín 2

Obec Divín leží južnej časti Banskobystrického samosprávneho kraja v severnej časti okresu Lučenec na hranici s okresom Detva. Susedí s obcami Tuhár, Ružiná a Mýtna, cez ktorú vedie cesta 1. triedy spájajúca Košice s Bratislavou. Obec svojou polohou predstavuje stredný bod južnej časti BBSK. Obec leží v kotline v nadmorskej výške 265 m a je obklopená miernymi kopcami prevažne sopečného tvaru, porastenými zväčša listnatým lesom. Z východnej strany sú to vŕšky zvané Háj, tiahnúce sa od obce Lovinobaňa. Vršky zvané Hrby a Vinice tvoria hranicu s obcou Mýtna, Hrachoviská pretiahnuté cez lazy do úpätia Javora tvoria hranicu s obcami Píla a Podkriváň zo strany severnej, od západnej strany je to Jasenie a Havranová hraničiace s obcou Budiná, z juhozápadnej strany je to Jasenie a Črepková hraničiace s obcou Tuhár a z južnej strany je to obec Ružiná ležiaca pod úpätím Siedmych chotárov. Divín je pamiatkovo zaujímavá obec na Slovensku v okrese Lučenec.

Meno Divín sa v zemiach západných a južných Slovanov vyskytuje častejšie. Historici sa domnievajú, že pochádza ešte z doby hradištnej a vzniklo v spojitosti s pohanskými miestami starých Slovanov. Na všetkých lokalitách označených týmto menom sa spravidla vyskytuje vyvýšené miesto, ktoré starí Slovania považovali za sídlo božstva, a pod ním nejaká vodná plocha, ktorú považovali za sídlo démonov.
Pri vstupe do obce ako prvé zaregistrujeme zrúcaniny gotického hradu Divín. V obci pod hradom sa nachádza opevnený renesančný kaštieľ z roku 1670 so štyrmi bastiónmi, ktorý výrazne prestaval a opevnil Žigmund Balaša. V obci sa nachádza aj barokový kostol z roku 1657.
Tento typ na túto krásnu obec a pekný hrad Devín slová nestačia, jednoducho musíte prísť pozrieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *