Hrad Čičva

Zrúcaniny hradu Čičva, národnej kultúrnej pamiatky, sa nachádzajú v severnej časti obce Sedliská – miestna časť Podčičva, okres Vranov nad Topľou. Týčia sa na návrší Beskydského predhoria Ondavskej vrchoviny v nadmorskej výške 305 m.n.m., nad mostom cez rieku Ondava a križovatkou ciest I.triedy Vranov nad Topľou – Humenné – Stropkov. Hrad je veľmi dobre prístupný pre všetkých návštevníkov nenáročnou lesnou cestou z obce po zelenej turistickej značke, vedúcej od zastávky autobusu pri hlavnej ceste až pod hrad.

Pre motorizovaných turistov je pod hradným bralom určené parkovisko (oproti mostu), odkiaľ vedie druhá, strmšia, prístupová cesta na hrad popri miestnom kostole a kaplnke, viditeľných v smere od mostu pri príjazde od Humenného. Touto cestou môže návštevník vidieť i nedostavanú hrobku Barkóciovcov z roku 1909.
Hradný vrch a jeho okolie boli osídlené už v mladšej dobe kamennej. Prvou stredovekou stavbou súvisiacou s dnešným hradom, ktorá bola na hradnom brale vybudovaná v rokoch 1309-1316, bola malá strážna pevnosť. Postavili ju šľachtici z Rozhanoviec, ktorým patrilo okolité feudálne panstvo.
Pevnosť chránila dôležitú obchodnú cestu z Poľska a brod cez rieku Ondava, v mieste zvanom Poľská brána. Prvá písomná zmienka o Čičve pochádza z roku 1270. Hrad zohrával dôležité postavenie na križovatke diaľkových ciest spájajúcich Vranov a Humenné a na ceste pozdĺž severných svahov Karpát spájajúcej Sliezsko a Poľsko cez Stropkov so Sárospatakom a Sedmohradskom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *