Holičsky zámok

Zámok v Holíči je barokovo-klasicistický monumentálny zámok s opevnením, postavený na starších základoch. Je to výrazná architektonická dominanta na západnom okraji mesta a bývalé letné reprezentačné sídlo habsburského cisárskeho dvora. Holíčsky zámok, najväčšia pýcha mesta Holíč a celého Záhoria má všetky predpoklady očariť nielen domácich, ale aj zahraničných turistov. Vďaka výhodnej polohe na dôležitej obchodnej ceste v blízkosti česko-uhorských hraníc sa pôvodný strážny hrad stal predmetom záujmu mnohých politických kruhov a centrom politického diania.

Jeho dnešný neskorobarokový výzor je výsledkom prestavby renesančnej protitureckej pevnosti na reprezentačné letné sídlo rodiny Habsburgovcov. Trojpodlažná obytná budova je obohnaná mohutným dvojnásobným systémom hradného múru a vodnej priekopy. Za priekopou kedysi pokračoval rozsiahly ohradený park, ktorý však bol v roku 1919 zlikvidovaný. Najstaršie zistené osídlenie lokality kaštieľa je datované od druhej polovice 12. storočia. Doložené je torzami sídliskových objektov na akomsi vyvýšenom výbežku – poloostrove, ktorý bol od východu voľne prístupný. Tieto prírodné danosti využili prví obyvatelia areálu pri budovaní opevnenia, ohraničujúceho plochu zhruba 57 x 39 metrov.  Najreprezentačnejším priestorom interiéru je Čínska sála, ktorej steny pokrývajú kožené maľované tapety s motívmi čínskej krajiny. Kaplnka má barokový vzhľad. Slávnostné schodište je zaujímavé svojím technickým riešením samonosnej konštrukcie na štíhlych vysokých stĺpoch a nie je klenuté.

K zámku priliehajú pozemky niekdajšieho parkubažantnice a rybníka, ohradené kamenným barokovým múrom. Počas letnej sezóny býva zámok prístupný verejnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *