Gombasecká jaskyňa

Gombasecká jaskyňa sa nachádza v Slovenskom krase v západnom svahu Silickej planiny v katastrálnom území obce Slavec. Po potrebných úpravách bola sprístupnená v roku 1955.

Z celkovej doteraz preskúmanej dĺžky 1525 m je sprístupnených 285 m. Jej vchod sa nachádza v nadmorskej výške 250 m, asi 11 m nad Čiernou vyvieračkou. Dĺžka prehliadkovej trasy s prevýšením 43 m je 530 m a jej absolvovanie trvá približne 30 minút. Jaskyňa má bohatú stalaktitovú výzdobu, najmä tenké snehobiele sklovité, až 3 m dlhé brčká, ktoré ostro kontrastujú s hnedočerveným podkladom vápencových stien.

Podzemné priestory vytvoril Čierny potok v dvoch vývojových stupňoch (poschodiach) pritekajúci zo Silickej ľadnice. Čierny potok preteká v súčasnosti spodnými časťami jaskyne a vystupuje pod vchodom do jaskyne. Veľmi vhodné mikroklimatické podmienky sú vhodné na teoretický i praktický výskum liečby chorôb dýchacích ciest. Gombaseckú jaskyňu objavili v roku 1951 dobrovoľní jaskyniari. Do podzemia sa dostali cez Čiernu vyvieračku tak že po určitých výkopových prácach znížili hladinu tohto krasového prameňa. Jaskyňa je sprístupnená od roku 1955. V rokoch 1968 – 1978 sa ako prvá jaskyňa využívala na speleoterapiu.

Jaskyňa je výnimočná svojimi tenkými sintrovými brčkami – tenkými trubicovitými stalaktitovými útvarmi, ktoré dosahujú dĺžku až 3 m. Takisto tu nájdete aj iné formy stalaktitov, stalagmity a rôznorodé sintrové útvary. Mramorová sieň Vás zaujme svojou priestrannosťou a kvapľovou výzdobou. V sieni Hirošima dominuje stalagnát pripomínajúci atómový hríb, na skalných stenách rôznych odtieňov sú kvapľové útvary aj sintrové náteky. V sieni Ladislava Herényiho, pomenovanej podľa jedného z objaviteľov, sú okrem bohatej kvapľovej výzdoby tenké brčká tak husto, až vytvárajú predstavu kamenného dažďa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *