FRANTIŠKOVA HUTA

Františkova huta je technická pamiatka, ruina továrenskej haly železiarne z roku 1836. Nachádza sa asi 2 km od obce Podbiel, na Orave v katastrálnom území obce Nižná, v doline Studeného potoka, 2 km po ceste do Zuberca. Budova je vo vlastníctve obce Podbiel, ktorá ju získala darovacou zmluvou podpísanou dňa 9.10.2009 od občianskeho združenia Strom života. Zachovaná je klasicistická fasáda, obvodové múry, vysoká pec, prívodný a odpadový kanál, hámor, dúchadlová komora, halda železnej rudy.

Z histórie vieme, že prvé zmienky o železiarskom podnikaní na Orave pochádzajú zo začiatku 17. storočia. Pod vplyvom veľmi intenzívneho vyhľadávania rudy sa v druhej polovici l8.storočia začala v Nižnej vytvárať jedna oblastí podnikania – železiarstvo. Na základe toho bola začatá výstavba železiarne v katastri obce Nižná. Začiatkom 19. storočia Oravské panstvo vlastnilo bane v Oraviciach v Chyžnom.
Z objetku sa zachovali obvodové múry a centrálna vysoká pec. Vyrábalo sa tu železo z baní v Juráňovej doline, Zuberci, Habovke a Malatinej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *