Dudinské travertíny

Minerálne pramene vyúsťujú prevažne na vrchole travertínových kôp a kráterov ako pramenné jazierka.

Poznali ich ľudia už v mladšej dobe kamennej, ale moderné liečebné zariadenia sa začali budovať až po 2. svetovej vojne. Väčšina pôvodných kráterov bola, žiaľ, zničená. Dudinské travertíny sú od roku 1964 chránenou prírodnou pamiatkou. Vytvorili sa sedimentáciou z vody z miestnych minerálnych prameňov. Pribúdaním nových a nových vrstvičiek CaCO3 vzniká travertínová kopa s kráterom, z ktorého vyteká prameň.
Zachytávanie vody pre potreby kúpeľníctva a technický zásah (hydrogeologické vrty) spôsobili, že voda z týchto objektov prestala vytekať a travertínové kopy postupne odumreli, na ich vrchole sa však dodnes zachovali otvory, z ktorých vytekala minerálna voda. Tunajší travertín má bielu, prípadne žltkastú farbu a je pomerne drobivý. Nachádzajú sa v ňom fosilizované zvyšky tráv, konárov a listov. Postupne sa vykonávali vrty. Jeden z nich už roku 1921 vytekal a vytváral malú pramennú kopu pred kúpeľmi a postupne vytváral z roztekajúcej vody CaCO3, vznikla forma pripomínajúca už travertínovú kopu s kráterom, vytekúcou vodou z vrcholového “krátera” a pri stekaní pramenitové mikrokaskády. Aj fontána sa tak môže stať “živým” príkladom dejov minulosti.

V kúpeľnom parku boli v novembri 1998 inštalované informačné panely k jednotlivým útvarom tvoriacim prírodnú pamiatku Dudinské travertíny. Ide o sedem objektov, z ktorých šesť je už v súčasnosti nečinných travertínových kôp a jediný živý objekt, travertínovú terasu na brehu riečky Štiavnica, ktorá vznikla vyzrážaním z vôd vytekajúcich z miestneho kúpaliska. Popri bielom travertíne tu lokálne vzniká aj jemný penovec žltkastej farby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *