Drevený kostolík v Korejovciach

Chrám Ochrany Bohorodičky je cerkev východného obradu v obci KorejovceChrám bol postavený v roku 1761[1]. Od roku 1968 je národnou kultúrnou pamiatkou Slovenskej republiky.

Romantický zrubový kostolík Ochrany Presvätej Bohorodičky v Korejovciach je jedným z najmenších slovenských drevených kostolíkov. Jeho typické šindľové cibuľky a kované trojramenné kríže čnejú spomedzi stromov nevysokého briežku v centrálnej časti obce.

Chrám tvorí trojpriestorová drevená stavba na plytkom kamennom základe. Veža chrámu vystupuje z hmoty sakrálneho objektu a tvorí podvežie v ktorom je malá vstupná predsieň. Veža, stanová strecha nad loďou a sedlová strecha nad svätyňou sú zakončené šindľovými cibuľkami s kovanými železnými krížmi.
Objekt je v exteriéri chránený pred poveternostnými vplyvmi vertikálne kladenými smrekovými doskami s lištami. Strecha je pokrytá šindľom. V interiéri je nekompletný ikonostas z ktorého sa zachovali sa len fragmenty. Pochádza z druhej polovice 18. storočia.

Pred objektom je drevená zvonica s tromi zvonmi. Na jednom zvone z roku 1769 je nápis s reliéfom svätej Rodiny. Druhý zvon z roku 1771 má nápis a reliéf s dekórom kríža, pod ním Panna Mária Sedembolestná a svätá Trojica. Tretí je z roku 1835 a je zdobený dekórom dubových listov a nápisom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *