Drevený kostolík sv. Mikuláša

Chrám svätého Mikuláša  je drevená gréckokatolícka cerkev byzantského obradu v obci Bodružal v okrese Svidník v Prešovskom kraji. Cerkev je zasvätená svätému Mikulášovi Divotvorcovi, arcibiskupovi z Myry v Lýkii. Od 8. júla 2008 je chrám zapísaný do svetového zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

Chrám je súčasťou jedinečného urbanistického celku na vyvýšenom mieste v centre obce. Okrem chrámu ho tvorí aj samostatná zvonica, priľahlý cintorín a drevená ohrada so šindľovou strieškou a vstupnou bránkou, ktorá je zakrytá kužeľovou strechou s makovičkou. Samotný chrám je prototypom cerkvi tzv. lemkovského typu. Pochádza z roku 1658 a patrí k najstarším dreveným sakrálnym stavbám východného obradu na Slovensku.

Baroková vnútorná výzdoba interiéru lode na severnej celistvej strane je doplnená nástennými maľbami na dreve z 90. rokov 18. storočia, na ktorých sú zobrazené scény zachytávajúce výjavy z Biblie – Apokalypsu a Ukrižovanie. Z rovnakého obdobia pochádza iikonostas s rokokovou podobou, na ktorom sú tri rady ikon.

Vežičky sa zväčšujú postupne od malej východnej nad svätyňou  cez strednú časť, loď až po západnú najvyššiu hranolovú vežu, ktorá je bez kužeľových konštrukcií a sú v nej umiestnené zvony.

Cerkev bola rekonštruovaná v období rokov 2003/2004

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *