Drazovsky-kostolik

Na západnom okraji Nitry leží mestská časť Dražovce začlenená do mesta v roku 1975. Dedina s menom Drasei sa objavila v Zoborskej listine z roku 1111. Bola majetkom zoborského kláštora. Dražovce sú významnou archeologickou lokalitou so slovanským sídliskom a s pohrebiskom z čias Veľkej Moravy.

Prvý kostol postavený z kameňa niekedy okolo polovice 11. storočia sa zachoval iba v základoch dnešnej stavby. Pôdorys lode bol rovnaký ako dnes, naproti tomu apsida mala pôvodne podkovovitý tvar.
Prvotná stavba bola zničená a zachovali sa iba jej základy.
Na nich bol v ďalšej fáze postavený nový kostol, opäť prevažne z kameňa, s malou prímesou tehál. Ten bol opäť po nejakom čase zničený, pričom zachovali sa z neho múry do výšky 3 až 3,5 metra po celom obvode, vrátane apsidy.

Dražovský kostolík je drobná stavba, svojim pôdorysom nedosahuje ani rozmery rodinného domu. Architektúru má jednoduchú, čistú. Má výrazné prevýšenie a len jednu loď. Z východnej strany je kostolík ukončený takmer polkruhovou apsidou. Pri skúmaní pamiatky sa objavili zvyšky malty, ktorá by mala byť ešte z deviateho storočia. Drážovčania boli dlho zvyknutí, že ich kostolík sa objavoval na platidlách. Bol na kolkoch aj na zadnej strane päťdesiatkorunovej bankovky. Teraz je kostolík na dvojeurovej poštovej známke. Kostolík je obľúbeným turistickým miestom, v teplých mesiacoch ho vyhľadávajú milovníci prírody, bicyklisti aj turisti.

Stavba je v pomerne dobrom stave. Obnova kostola však nebola vykonaná v celkom vyhovujúcej kvalite. V dôsledku svojej polohy mimo obce býva aj terčom útokov vandalov. Patrí Rímskokatolíckej cirkvi. Navštívili sme ho v októbri 2007, júni, septembri a októbri 2008, júni, auguste 2009 a septembri 2012.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *