Cukrová Homoľa

Skalná veža nachádzajúca sa v strede Zádielskej tiesňavy je pozostatkom výbežka okraja Zádielskej planiny. Cukrová homoľa patrí k najkrajším svojho druhu na Slovensku. Má tvar mohutného ihlanovitého obelisku. Na Cukrovej homoli možno pozorovať výraznú rastlinnú inverziu. V dolných častiach, kde je vzduch chladnejší čo je spôsobené tieňom rastú rôzne druhy horských rastlín. Na jej stenách, kde je vzduch teplejší rastú teplomilné druhy rastlín. Patrí ku najlepším lezeckým terénom v Zádielskej doline. Cukrová homoľa je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Zádielska tiesňava. Najlepším východiskom ku skalnej veži je obec Zádiel.

V strede Zádielskej tiesňavy, perly Slovenského krasu, sa týči mohutný bieloskvúci ihlanovitý obelisk. V literatúre sa uvádza jej výška až na 105 metrov, tieto údaje však treba brať mierne s rezervou. Napriek tomu patrí k tomu najkrajšiemu, čo východoslovenská príroda ponúka a vyvoláva asociácie s podobnými vežami v preslávených talianskych Dolomitoch, alebo krasovými útvarmi balkánskych pohorí.

Základňa Cukrovej homole leží na východnom brehu Blatného potoka, ktorý Zádielsku tiesňavu vymodeloval do dnešnej podoby. Odrezal tak planinu Horný vrch od Zádielskej planiny a v jeho činnosti treba hľadať aj pôvod vzniku Cukrovej homole.
Pôvodne to bol výbežok okraja planiny, potok ho však pri svojej modelačnej činnosti obišiel z oboch strán a odrezal ho od zvyšku dnešnej Zádielskej planiny. Tak ako aj v ostatných častiach Zádielskej tiesňavy, aj na Cukrovej homoli možno pozorovať výraznú rastlinnú inverziu. Na jej úpätných častiach, ponorených do tieňa okolitých stromov, rastú rôzne druhy horských rastlín, keďže sa tam drží chladnejší a vlhký vzduch, naopak, vo vyšších polohách, aj na jej stenách, rastú suchomilné a teplomilné druhy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *