Chopok

Chopok s 2023,6 m je tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier. Leží v ich hlavnom hrebeni, v geomorfologickom podcelku Ďumbierske Tatry medzi vrcholmi Dereše a Ďumbier. Na severe má strmé bralné steny členené žľabmi a piliermi, ktoré na severovýchode spadajú do kotla Lukovej doliny s morénovými usadeninami a jazierkom, na juhu má balvanové polia.

Meteorologická stanica a stanica bývalej lanovky neďaleko vrcholu Chopka. Blízko vrcholu sa nachádza chata pod Chopkom, konečná stanica lanovky i meteorologickástanica. Chopok patrí medzi najveternejšie miesta na Slovensku.

Svahy Chopka sú vyhľadávaným miestom zimnej i letnej turistiky: stredisko Jasná leží na severnej Liptovskej a stredisko Kosodrevina na južnej Horehronskej strane. V decembri 2012 bolo uskutočnené spojenie oboch regiónov lanovkou.   Chopok je dostupný lanovkou z Demänovskej doliny alebo z Bystrej doliny.  Pri vrchole sa nachádza Kamenná chata pod Chopkom, televízna a meteorologická stanica. Z vrcholu je veľmi rozsiahly výhľad do okolia. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *