Brzotínske skaly

Na severozápadných svahoch Slanickej planiny, medzi obcou Jalovice a strediskom Gombasek, sa rozkladá národná prírodná rezervácia Brzotínske skaly. Najvyšším miestom je vrchol Malého vrchu (679 m n.m.).

Ide o jednu z najväčších prírodných rezervácií v Slovenskom krase. V lokalite sa nachádzajú zaujímavé skalné formy a úžľabiny. Pozoruhodná je i tunajšia skalná, lesostepná, lesná a sutinová fauna a flóra s viacerými zriedkavými endemickými a reliktnými druhmi.
Sponad strmých svahov Brzotínskych skál sa návštevníkom otvárajú krásne výhľady na okolitú krajinu. Východiskom túr do rezervácie môže byť stredisko Gombasek, obec Jalovice či obec Plešivec.

Pre svoju výraznú krajinársku, geomorfologickú a biologickú hodnotu sú vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu Brzotínske skaly. Na skalných stráňach na jar kvitne chránený drieň, ktorý žltými kvetmi spestruje bielosivé vápencové skaly. Rastie tu niekoľko vzácnych a chránených i endemických druhov našej flóry. Popri Brzotínskych skalách prechádza zelená trasa z obce Plešivec až do obce Hrušov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *