Bešenovské travertíny

Bešeňovské travertíny predstavujú opustený lom, ktorý sa nachádza niekoľko sto metrov severne od obce Bešeňována ploche 3,18 hektára, ale aj niekoľké travertínové kaskády. Po kaskáde stekajú neustále prúdy minerálnej vody, dodávajúcej kamenným kaskádam, bochníkom a plošinkám nádherný živý lesk. Travertín v lome vznikal zrážaním sa vody nasýtenej až 4,8 gramami rozpustených látok a 2,5 gramami kysličníku uhličitého v jednom litry tunajšej vody. A keďže tá minerálna neobsahovala iba uhličitan vápenatý, ale tiež ionty horčíka a síry a v susedných prameňoch tiež železa, má bešeňovský travertín krásne pestré farby.

Práve pre jeho krásu zdobia vyleštené zlatožlté dosky napríklad budovu Univerzity Komenského v Bratislave alebo Palác národov vo švajčiarskej Ženeve. Na okraji lomu sa nachádza známa “kaplnka”, kde si môžete prehliadnuť svetoznámy zlatý bešeňovský travertín v plnej kráse.

Hoci Bešeňovské travertíny nie sú také mohutné ako preslávené Mamutie kaskády v Turecku, nedosahujú ani veľkosť pramenných kôp a iných útvarov v susednom Maďarsku, sú neobyčajne lákavým ťahákom z hľadiska cestovného ruchu. Totiž, práve Bešeňovské travertíny svojou neobyčajnou rozmanitosťou patria k najzaujímavejším pramenistým útvarom v Európe. Travertíny sú dodnes aktívne a silne mineralizovaná voda stále travertín modeluje. Turisti chodia tieto travertíny obdivovať veľmi často.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *